среда, 25. јун 2008.

Poziv za radove

Međunarodni studentski simpozijum

MEĐURATNA MUZIKA ZAPADNOG BALKANA I NJEN EVROPSKI KONTEKST


U ime studenata muzikologije Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu čast mi je da Vas pozovem da učestvujete na skupu Međuratna muzika Zapadnog Balkana i njen evropski kontekst. Simpozijum će se održati u Beogradu, od 8 do 9 decembra 2008. Tema skupa centrirana je na pitanja međuratne muzike Zapadnog Balkana, ali su dobrodošli i radovi studenata koji će pomoći da se rasvetli njen evropski kontekst. Skup nije ograničen na studente muzikologije, već je otvoren za sve studente koji se bave izučavanjem muzičkih praksi i ulogom muzike u kulturi. Zvanični jezici simpozijuma su BHS (bosanski-hrvatski-srpski) i engleski.

Simpozijum će biti održan u okviru Dana međuratne muzike Zapadnog Balkana, i učesnici simpozijuma će imati prilike da prisustvuju rekonstrukcijama koncerata koji su bili održani u Beogradu 1926. odnosno 1936, delimično zasnovanim na neobjavljenom materialu i arhivskim istraživanjima.

Međuratni period predstavlja raznovrsni period u istoriji muzike kada su se mnogi muzički stilovi i kulture razvili i koegzistirali. Kako je Zapadni Balkan u to vreme bio objedinjen u okviru jedne države (Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, tj. Kraljevine Jugoslavije) i pod značajnim uticajem Evropskih tokova, istraživanje društvenog konteksta međuratne muzike bez prevazilaženja perspektiva nacionalnih naučnih diskursa pokazalo se nemogućim. Pored toga, ova tema, proučavana od strane studenata širom Zapadnog Balkana, može biti pogodna polazna osnova za dalju kontinuiranu komunikaciju i razmenu znanja.

Struktura simpozijuma obuhvataće dve vrste prezentacija: standardne radove i okrugle stolove. Radovi mogu biti čitani na BHS-u i na engleskom jeziku. Svaki učesnik će imati 20 minuta za prezentaciju rada, nakon čega će slediti diskusija od 10 minuta. Kao okvirne tematizacije predlažemo:

- Diskurs o muzici u međuratnom periodu
Pitanja muzikološkog, etnomuzikološkog, kao i diskursa muzičke kritike i ostalih govora o muzici. Pitanja recepcije muzike.

- Muzika i institucije
Muzičke institucije, uključujući obrazovne institucije. Muzičari u institucijama društva. Uticaj institucija na produkciju muzike.

- Muzika i politika
Mesto i uloga muzike u društvenim strukturama moći. Kulturna politika i muzika.

- Muzika i identitet
Uloga muzike u konstrukciji nacionalnih, klasnih, rodnih i ostalih identiteta.

- Popularna muzika u međuratnom periodu

- Tehnologija (re)produkcije muzike
Uticaj novih tehnologija na produkciju i reprodukciju muzike. Muzika i novi mediji. Muzika i film.

- Muzika i svakodnevni život
Uloga muzike u svakodnevnom životu. Muzika i društvene grupe.

Okrugli stolovi biće organozovani na unapred utvrđene teme, na jednom od dva zvanična jezika simpozijuma. Svaki učesnik imaće 5-10 minuta za svoje izlaganje, nakon čega će uslediti diskusija koju će voditi moderator. U okruglim stolovima mogu učestvovati kako studenti koji izlažu rad, tako i oni koji ne izlažu; jedan učesnik može učestvovati i u više okruglih stolova. Okrugli sto će biti organizovan ukoliko se prijavi najmanje 4 učesnika. Predlažemo sledećim teme:

1. Muzika u projektu stvaranja jugoslovenske nacije (BHS)

2. Muzika i sile osovine (engleski)
Uticaj nacizma i fašizma na međuratnu evropsku muziku. Muzika u nacističkoj Nemačkoj i fašističkoj Italiji. Muzika na okupiranim teritorijama u Drugom svetskom ratu.

3. Društveni kontekst simfonijske muzike u Kraljevini SHS/Jugoslaviji (BHS)

4. Džez u međuratnoj Evropi (engleski)
Širenje džeza u međuratnoj Evropi. Politički kontekts i interpretacije džeza. Džez u umetničkoj muzici.

Ukoliko ste zainteresovani za učešće na našem simpozijumu, molimo Vas da pošaljete prijavu (koja će uključivati Vaše lične podatke – ime, prezime, ustanovu i kontakt) i sažetak (do 300 reči za radove, odnosno do 100 reči za svako učešće u okruglom stolu). Prijave za učešće slati na e-mail adresu do 30. septembra 2008. Obaveštenja o prihvatanju/odbijanju biće poslata do 15. oktobra. Izabrani radovi biće štampani u okviru zbornika.

Iskreno se nadamo da ćete nam se pridružiti i pomoći nam da uspešno realizujemo naš simpozijum!

Srđan Atanasovski
student-koordinator projekta

Нема коментара: